MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIAŁEJ LASKI

Dzieci z grupy I oddziału zerowego uczestniczyły w ramach projektu „Każdy inny -wszyscy równi” w obchodach Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Dzień ten jest świętem osób niewidomych  i niedowidzących, obchodzony corocznie 15 października od 1964 roku. Jest to czas, w którym w sposób szczególny ludzie niewidomi przypominają społeczeństwu o tym, że istnieją i chcą żyć tak jak inni obywatele, bez ograniczeń i z godnością.

Z tej okazji dzieci wysłuchały opowiadania o niewidomym jeżyku i rozmawiały na jego temat. Zapoznały się, poprzez obejrzenie filmu ”N JAK NIEWIDOMY”, ze sposobem udzielania pomocy osobom z dysfunkcją wzroku. Dzieci pomalowały kolorowankę z osobą z białą laską, która pomimo postępu technologicznego, nadal jest podstawowym narzędziem prowadzenia niezależnego życia.

Osoby niewidome mają bardziej wykształcone pozostałe zmysły takie jak: np. dotyk, słuch, smak i dzięki temu potrafią sobie świetnie radzić w życiu codziennym. Uczniowie z wszystkich oddziałów zerowych mogli wykorzystać tego dnia bardziej świadomie zmysł dotyku poprzez spacer po ścieżce sensorycznej stworzonej m.in. z darów jesieni.

Autor: Monika Sobota