W ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi” nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który przypada 16 listopada. W tym dniu szczególnie zwraca się uwagę na szacunek dla odmienności, akceptacji i uznanie bogactwa różnorodności na świecie. Najmłodsi uczniowie rozmawiali na temat tolerancji, wykonywali prace plastyczne, próbowali wczuć się w sytuację różnych ludzi poprzez zabawy ruchowe. W niektórych starszych klasach poruszono temat tolerancji na godzinie wychowawczej.
Tolerancja to poszanowanie poglądów, uczuć, upodobań innych osób, a także ich postępowania, choćby były one całkowicie odmienne od naszych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. To szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Tolerancja przekłada się na nasz sposób postępowania i traktowania innych, umiejętność współżycia w grupie społecznej, w rodzinie, w społeczeństwie, a także między narodami. Jest drogą do współżycia bez konfliktów, przemocy, a na arenie międzynarodowej bez walk i wojen.
Tolerancja nabiera szczególnego znaczenia we współczesnym świecie, będącym krainą różnorodności, w którym na ulicach miast spotykamy przedstawicieli różnych ras, posługujących się różnymi językami, wyznawców różnych religii, ludzi o oryginalnym wyglądzie, mających artystyczne fryzury, ubranych w kolorowe stroje. W środkach masowego przekazu, mediach społecznościowych pojawiają się reprezentanci różnych poglądów, opinii, wyznawcy odmiennych teorii i filozofii życiowych. To właśnie nadaje naszemu życiu koloryt, wzbogaca ludzkość, jest siłą napędową i sprawia, że świat idzie do przodu, jest barwny i ciekawy.
Mamy nadzieję, że podjęte aktywności pogłębiły wiedzę uczniów na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca i zachęciły do walki z brakiem tolerancji. Podjęta inicjatywa miała na celu poruszyć w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.
Autor: Monika Sobota